Hrady a zámky

Sučiansky hrad

🌐 https://www.hrady-zamky.sk/suciansky-hrad/

🚩 Podhradie, Žilinský kraj, okres Martin Poloha: N49° 04′ 20.91″, E19° 04′ 06.49″
🕞 voľne prístupný 

Projekt hrady-zamky.sk sa nachádza v archívoch Univerzitnej knižnice v rámci dlhodobej ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva v podobe digitálnych prameňov a dokumentov.

Popri Sklabinskom a Blatnickom hrade sa vo Veľkej Fatre nachádzajú aj zvyšky Sučianskeho hradu. Jedná sa skutočne už len o nepatrné zvyšky, na ktorých nie je čo obdivovať, ale výstup naň môže byť dobrým tipom pre vychádzku s deťmi alebo príjemnou prechádzkou v oddychový deň. 
Východzím bodom je obec Podhradie, ktorá leží asi 10 km východne od Martina. V strede obce sa nachádza smerovník (480 m n.m) kde začína zelená značka smerujúca na zvyšky Sučianskeho hradu. Na začiatku ide značka súbežne s modrou, ktorá ide do Hlavnej doliny a následne na Kľak. Pred dolinou sa na parkovisku značky rozdvojujú a zelená ide rovno. Lúku s vlekom nad parkoviskom budete mať po ľavej ruke. Ide sa po lesnej ceste, ktorá po ťažbe dreva a po daždivých dňoch býva troška rozbahnená. Asi po sto metroch, vpravo pod jedľou nájdete zaujímavý prameň vody, ktorý chutí ako minerálka.
O niečo vyššie sa cesta rozdvojuje na dvoch miestach. Na oboch miestach choďte vľavo. Na prvom mieste ide cesta viac do kopca, no po chvíli sa opäť zmierni. Na druhom mieste budete prechádzať okolo posedu. Po chvíli prídete na Vápenicu, studnička (710 m n.m.). Na pravej strane pod stromami sa nachádza studnička. Ďalej pokračujeme po ceste a asi po sto metroch odbočujeme prudko vľavo do lesa. Miesto je dobre vyznačené ale pri chvíľke nepozornosti to môžete minúť. Chodník pozvoľne stúpa a akoby sa vracal späť. Neskôr sa zvrtne opäť iným smerom a to ste už na vrcholovej časti hrebienku, ktorý vás dovedie na vrchol Smrekové (890 m n.m.). Tu sa nachádzajú zvyšky Sučianskeho hradu.
Naspäť sa zostupuje tou istou cestou. Väčšina trasy je v tieni a cestou sú dva pramene vody. Aj preto je táto túra, ktorá zaberie asi 2,5 hodiny času, vhodná na horúce letné dni. Túto trasu nenájdete zakreslenú v mnohých mapách, pretože bola vyznačená v roku 2005.

Hrad Sklabiňa

📞 +421 905 483 367
🚩 Sklabinský Podzámok 90, 038 03 Sklabinský Podzámok
🕞 pondelok - štvrtok 8:00-18:00
piatok - nedeľa 8:00-20:00
💰 Vstupné: hrad + múzeum 5 €; iba hrad 3 €

 Hrad Sklabiňa s bohatou históriou na úpätí Veľkej Fatry s krásnymi výhľadmi. Ponúka prehliadku hradu, múzeum, kozí syr, občerstvenie, suveníry.  

Sklabiňa je jedným z najrozsiahlejších hradov Žilinského kraja. OZ Donjon vykonáva na hrade záchranné práce formou dobrovoľníckej práce a organizovaním kultúrnych podujatí. V rámci prehliadky hradu sú od konca mája 2022 v prevádzke už dve múzejné expozíce - v dolnej budove a v severnej bašte pri hlavnej bráne. Vstup do hradu je spoplatnený, výťažok je určený na jeho rekonštrukciu. Cieľom je prinavrátiť hrad do jeho podoby pred vypálením v roku 1944. Fotografiu k príspevku sme si prepožičali z portálu www.woodpark.sk, kde majú spracovaných množstvo ďalších inšpirácií na výlety po okolí, nech sa páči kuk tu


Hrad Zniev

🌐 https://www.hrady-zamky.sk/zniev/

📞 043/493 31 00
 🚩Kláštor pod Znievom 038 43, Nad. výška: 985 m n. m Súradnice: N48° 58′ 6.07″, E18° 46′22.32″ 
🕞 voľne prístupný

Znievsky hrad je zrúcanina na vápencovom vrchu Zniev vo výške 985 m n. m., teda takmer 500 m nad mestečkom Kláštor pod Znievom. Hradný vrch tvorí severné zakončenie samostatného pohoria Žiar, nadväzujúceho na Lúčanskú časť Malej Fatry.
Súčasný stav: Z hradu dnes ostali veľmi poškodené základy budov a stavieb v hornom hrade. Poschodová budova, situovaná nižšie, je zo 14. storočia. Má zachované nárožné kamenné kvádre a na severe, smerom do priekopy, sú zvyšky smolného nosa. Z neskorších stavieb stojí len torzo malej vežičky, pristavanej ku gotickej pozdĺžnej budove na jej východnej strane. Z ostatných objektov sú viditeľné len nepatrné zvyšky murív prerastené vegetáciou. Horný hrad je odčítateľný v konfigurácii terénu.


Hrad Blatnica

🌐 https://www.hrady-zamky.sk/blatnica/

 🚩 Chodník na hrad Blatnica, 038 15 Blatnica
Súradnice: N48° 56′ 49.70″, E18° 56′50.14″ 
🕞 voľne prístupný
Architektonický štýl: Gotická architektúra 

Blatnický hrad na strmom kopci za obcou Blatnica bol postavený v druhej polovici 13. storočia, prvá správa o ňom pochádza z roku 1300, keď bol jeho majiteľov Peter z Brezovice. Pôvodná funkcia hradu bola ochrana cesty zvanej magna via, vedúcej z Nitry na sever. Keď sa začala používať západnejšie situovaná pohodlnejšia cesta z Nitry cez Mošovce do Martina a ďalej, stará cesta stratila svoj pôvodný význam a dôležitosť hradu upadla. Panovníci oň nemali väčší záujem.

Dnes je z Blatnického hradu zrúcanina, o obnovu ktorej sa stará OZ Diadém - združenie záchrany hradu Blatnica. Vedie naň príjemná cesta cez Gaderskú dolinu a sú z neho krásne výhľady.