Na Sklabinský hrad cez Starú Bôrovú

Kus Toskánska rovno nad mestom! Kto sa môže priamo z centra mesta vydať pešo na zvlnené lúky a pasienky siahajúce kam len oko dovidí. Kraj ako stvorený na prechádzky. 

Dovoľte, aby sme Vám predstavili úsek medzi Košútmi a hradom v Sklabinskom podzámku.  Túto trasu sme absolvovali na bicykli, ale vieme si ju predstaviť aj na pešo, prípadne s "terénnym" kočíkom. Jednu cestu možno skombinovať napríklad s autobusom, aby to na menšie deti, nebolo príliš veľa. 

Začali sme pri Jazierku v Košútoch za Kauflandom, odtiaľ pokračovali po asfaltovej a neskôr poľnej ceste. Odbočili sme smerom na Starú Bôrovú a tu začalo mierne stúpanie. Za spomínanou osadou sa deti potešili dvom vyvierajúcim prameňom. Kúsok vyššie sa nachádza ohnisko, kde sa zvrtol rýchly obed. 

Za týmto ohniskom pokračuje cesta vľavo smerom na Turčiansku Štiavničku, alebo vpravo priamo na Sklabinský hrad. My sme sa vybrali do kopca po pravej strane a hrad sa po prekonaní kopca pred nami pomaličky odkrýval. Zašitý medzi zvlnenými kopcami obkolesený krásnou prírodou. 


Tu sme si oddýchli, osviežili sa v pohostinstve, samotný hrad možno tiež navštíviť. A pre tých, ktorí na ňom dlhšie neboli, to dokonca odporúčame. Prebiehajú na ňom rekonštrukčné práce a výsledok naozaj stojí za to. Hrad bol do 2 sv. vojny obývaný, bohužiaľ vtedy bol vypálený a dlhé roky chátral.

Čo sa nášho výletu týka, ďalej sme pokračovali cez Sklabiňu, Dražkovce, Tomčany až do Košút. Okruh má dĺžku približne 20 km, prevýšenie okolo 300 m. Trasa zakreslená do printscreenov z mapy.cz je priložená v galérii.