Z Karvaša a Bláhovca cez Kolónku na Salaš v Záturčí

Táto prechádzka začína na konečnej zastávke autobusu č. 25 odkiaľ je to len kúsok ku Pamätníku Karvaša a Bláhovca. Ide o pietne miesto s nádherným výhľadom na Vrútky, Krivánsku Malú Fatru a náprotivnú Veľkú Fatru. Tento pamätník pripomína oddanosť dvoch kamarátov, ktorý bok po boku zahynuli v boji proti fašizmu. Boli nájdení v objatí, tak ako to znázorňuje súsošie. "Verní v živote, nerozluční v smrti" dal na pamätník napísať Blahovcov otec. 

Konečná zastávka je zároveň začiatkom modrej značky, ktorá vedie až na Minčol. My sme sa však vybrali lesnými cestičkami smerom na Kolóniu Hviezdu. Odporúčame sledovať svoju polohu na online mape a prispôsobovať trasu, je to prehľadnejšie vzhľadom na to, že človek ide dedinskými uličkami a lesnou cestou. 

V Jedľovinách pri Chate Storočnici sa nachádza ohnisko. Tu sa plynule napája spodná cesta smerom na Stráne. Dá sa prejsť až tam - napríklad kvôli Zmrzke Adria :)))). Alebo odbočiť skôr pred Záhradkárskou osadou SNP a stočiť to smerom na Záturčie.  


Nad spomínaným sídliskom sa nachádza salaš s domácimi výrobkami. Na bývalom družstve sú ustajnené kone, ktoré potešia nejednú detskú dušu a za zmienku stojí aj príjemný areál Kaštieľa Záturčie. Nielen kvôli občerstveniu ho radi navštevujú rodiny s deťmi. Veľký upravený areál s preliezkami je udržiavaný a oplotený.

Trasa má minimálne prevýšenie, je dlhá cca 7 km a je vhodná aj pre bicykle, či kočíky s veľkými kolesami.