Z Ľubochne cez Ľubochnianske sedlo do Krpelian

Výnimočne pekná prechádzka, ktorá prináša hneď niekoľko zaujímavých highlightov.  Ide o trasu dlhú približne 9 kilometrov s prevýšením cez 300 výškových metrov. Čo sa prevýšenia týka, je to porovnateľné s prechádzkou na delo pod Martinkami, akurát je to o čosi dlhšie. Celý čas sa ide viac menej po rovine, akurát na Ľubochnianske sedlo je prudšie stúpanie a odtiaľ sa potom klesá do Krpelian. Odporúčame vlakom ísť na stanicu Ľubochňa a späť do Martina ďalším spojom z Krpelian. Pod Krpelianskou stanicou je pohostinstvo s pizzeriou Nová krčma, čo môže byť motivácia pre malých pizza loverov :). 

Ľubochňa má špecifickú architektúru. Začiatkom 19. st. bolo vybudovaných niekoľko rekreačných budov v secesnom štýle s drevenou hrazdenou architektúrou. Rovnaký štýl je špecifický pre Tatranskú Lomnicu. V tomto období bola vysadená aj lipová alej, ktorá je dnes chráneným prírodným výtvorom. 

Za zmienku určite stojí aj stále funkčná hydroelektráreň postavená v r. 1903, ktorá aj v súčastnosti dodáva energiu do siete. 

Klesajúci úsek smerom na Krpeľany vedie náučným chodníkom, ktorý je aj sám o sebe krásnou prechádzkou.