Jánošíkova skala nad Ľubochňou

Ľubochňa sa síce nachádza mimo Turca, ale pre rodiny z našej kotlinky môže byť pekným námetom na výlet. Už sme jeden takýto v minulosti absolvovali a môžete si o ňom prečítať tu

Ľubochniansky náučný chodník začína na pravo od Národného endokrinologického ústavu za riečkou Ľubochnianka. Pred parkom treba odbočiť vpravo. Na turistických mapách je tento začiatočný úsek označený ako červeno-zelená značka. Hneď za mostom však treba ísť hore a prejsť tak na zelenú. Do mapky v galérii som to zakreslila červenou. Na danom úseku je prevýšenie okolo 130 metrov a hrubým odhadom približne na vzdialenosti 2 km. 

My sme však boli premotivovaný a urobili sme väčší okruh. Do mapky v galérii zakreslený oranžovou. Išlo síce o pekný, no miestami náročný úsek. Bolo to strmšie, s prudkými zrázmi po stranách. Neoznačené a tak sme pár  krát aj nesprávne odbočili. Chodník v tomto úseku nie je udržiavaný, takže to bol chvíľami adrenalín. Ale ak sa na to niekto cíti, treba skúsiť :). Odporúčame tento výlet absolvovať vláčikom. Vlaková stanica, ktorá má viac ako 100 rokov, má svoje kúzlo. 


Jánošíkova skala